Drugsnetwerk opgerold door burgerinformant

Justitie heeft voor het eerst in twintig jaar een ‘criminele burgerinfiltrant’ ingezet in het onderzoek naar een groot drugsnetwerk (NOS, 2020). De infiltrant maakte zelf deel uit van het drugsnetwerk. Aan deze manier van infiltreren zijn veel risico’s verbonden en het gebruik ervan is daarom ook erg uitzonderlijk (Redactie, 2020). Het gebruik was een succes: het internationale drugsnetwerk dat opereerde vanuit Friesland en drugslijnen had naar Finland, Engeland, Australië en Ierland, is opgerold (NOS, 2020).

Door: Madelief Zaal

Een ‘criminele burgerinfiltrant’ is anders dan een normale infiltrant.Hij is namelijk actief in het criminele milieu en pleegt dezelfde soort delicten als de organisatie waar hij op dat moment moet infiltreren (Redactie, 2020). Eerst was er een verbod op dit soort infiltranten, maar in 2014 is dit komen te vervallen; dit zien we terug in artikel 126w van het Wetboek van Strafvordering. Criminele burgerinfiltranten mogen nu worden ingezet bij de aanpak van zware criminelen en criminele organisaties. Het is bij de inzet van burgerinfiltranten wel vereist dat traditionele opsporingsmiddelen te kort schieten in het oprollen van de organisaties (Redactie, 2020). Van tevoren zijn afspraken gemaakt wat de infiltrant wel en niet mag doen (NOS, 2020). 

Het inzetten van de criminele burgerinfiltrant heeft gewerkt: op 2 maart werden de verdachten opgepakt. De aanhoudingen vonden plaats in Friesland en Finland. Twee van hen waren lid bij de Hells Angels en een bij de Red Devils. Tegelijkertijd werd een lading amfetamine van 86 kilo onderschept op de A7 richting Duitsland. Bij doorzoekingen in Friesland vond de politie, naast dure luxegoederen ook vuurwapens en verschillende soorten drugs, de waarde van de in beslag genomen spullen ligt in de miljoenen (NOS, 2020). 

De samenwerking tussen Nederland en Australië is opvallend, maar komt steeds meer voor. Dankzij samenwerking tussen de twee landen is er al voor miljoenen euro’s aan drugs onderschept (RTL Nieuws, 2019). 

Volgens Justitie heeft de infiltrant de recherche een bijzondere blik gegeven in het criminele milieu waar hij in zat. Zonder de medewerking van de infiltrant had het onderzoek nooit zo goed kunnen verlopen (Omrop Fryslân, 2020). Na deze eerste succesvolle missie van de criminele burgerinfiltrant is de kans groot dat politie en Justitie meer gebruik gaan maken van dit bijzondere opsporingsmiddel. 

 

Literatuur: 

NOS (2020, 29 maart). Drugsnetwerk opgerold met criminele infiltrant, eerste keer in twintig jaar. NOS. Verkregen via https://nos.nl

Omrop Fryslân (2020, 27 maart). Burgerinfiltrant ingezet bij onderzoek naar internationaal drugsnetwerk. Omrop Fryslân. Verkregen via https://omropfryslan.nl

Redactie Bewijs-in-strafzaken (2020). Burgerinfiltratie. Bewijs-in-strafzaken. Verkregen via https://bewijs-in-strafzaken.nl

RTL Nieuws (2019, 22 november). Politie werkt samen met Australië: groot drugsnetwerk opgerold. RTL Nieuws. Verkregen via http://rtlnieuws.nl