De mocro-oorlog

‘Afgehakt hoofd gevonden in Amsterdam’: zo luidden de nieuwsberichten van 9 maart 2016, die heel Nederland lieten huiveren (“Afgehakt hoofd,” 2016). Een voorbijganger vond het hoofd van Nabil Amzieb op de stoep van het shisha-café Fayrouz op de Amstelveenseweg in Amsterdam. Zijn verkoolde (onthoofde) lichaam was al een dag eerder aangetroffen in een uitgebrande bestelwagen. Al snel werd deze gebeurtenis gelinkt aan de mocro-oorlog die al veel mensen het leven heeft gekost. De lugubere daad wordt gezien als een boodschap aan de politie: kom niet aan ons, wij zijn onaantastbaar (Meeus, 2018). Recentere ontwikkelingen in deze oorlog zijn de vergisliquidaties en de moord op Reduan B., de broer van de zeer waardevolle kroongetuige Nabil B. (“Nieuw dieptepunt,” 2018). In dit artikel wordt een blik geworpen op de organisatie van de mocro-maffia: wie zijn de hoofdrolspelers en welke ontwikkelingen hebben er plaatsgevonden in de mocro-oorlog? 

Door Janne Landsman

De ‘mocro-oorlog’, die ook wel de Amsterdamse drugsoorlog wordt genoemd, is een conflict tussen rivaliserende groepen criminelen die actief zijn in de cocaïnehandel (Meeus, 2018). Naast ruzies over drugs in met name Amsterdam en Utrecht, is het ook een machtsstrijd waarbij grootheidswaan en persoonlijke verhoudingen een grote rol spelen. In de Amsterdamse onderwereld was tot 2012 een grote criminele bende actief waarin vooral Marokkaanse en Antilliaanse mannen betrokken waren die geplaatst werden onder de naam ‘mocro-maffia’. In 2012 ontstond een grote ruzie over de verdwijning van 200 kilo coke in de haven van Antwerpen, wat voor verdeeldheid zorgde tussen twee kampen (“Wie is,” 2016). De hoofdrolspeler in het ene kamp was Gwenette Martha en in het andere kamp waren dit Houssine A. en Benaouf A. Door deze ruzie klonk het startsein voor de mocro-oorlog die op dit moment al zeker dertig doden veroorzaakt heeft (Van Weezel, 2018). Inmiddels is deze drugsoorlog veel minder overzichtelijk geworden: de twee kampen zijn vervaagd doordat mensen overgelopen zijn en door de vele ruzies onderling (“Wie is,” 2016). Hierdoor is het onduidelijk hoeveel mensen bij de oorlog betrokken zijn. Na elke liquidatie ontstaan weer nieuwe ruzies tussen de maffia en de nabestaanden van het slachtoffer, waardoor steeds meer mensen de mocro-oorlog ingesleurd worden.

Hierdoor is de vraag wie de hoofdrolspelers van de mocro-maffia zijn, lastig te beantwoorden. Misdaadblogger en ex-crimineel Martin Kok schreef 12 september 2016 (drie maanden voordat hij geliquideerd werd) op zijn website Vlinderscrime, dat drie mannen aan het hoofd staan van de Nederlandse cocaïnemaffia: Naoufal F. (Noffel), Ridouan T. en Richard R. (Rico) (Meeus, 2018). Of deze informatie juist is, valt nog te bezien omdat Kok de verhalen die hij te horen kreeg vaak niet goed controleerde op waarheid. Toch ziet justitie deze drie mannen als het nieuwe misdaadtrio; zowel samenwerkend als individueel actief (Van Wely, 2018). In 2018 stond Nabil B. op als kroongetuige en legde zeer belastende verklaringen af tegen onder andere Ridouan T. die hem in verband brengen met verschillende liquidaties (Van Weezel, 2018). Nabil B. was zelf ook op het hoogste niveau betrokken bij de liquidaties, waardoor hij een zeer waardevolle kroongetuige is: hij leverde onder andere auto’s en observeerde het doelwit (Van Wely, 2018). Hij kreeg wroeging van zijn acties nadat zijn auto was gebruikt bij de ‘vergismoord’ op de onschuldige Hakim Changachi die een kennis was van Nabil. Door deze gewetensnood en de angst om de volgende te zijn die afgemaakt zou worden, sloot hij een deal met justitie.

De lugubere daad wordt gezien als een boodschap aan de politie: kom niet aan ons, wij zijn onaantastbaar.

De mocro-oorlog raakt niet alleen criminelen, maar ook onschuldige burgers. Het maakt gezinnen kapot, zorgt voor onderling wantrouwen in buurten en dwingt betrokkenen tot zwijgen (Meeus, 2018). Donderdag 29 maart 2018 werd Nederland opgeschrikt door een nieuw dieptepunt: Reduan B., de broer van de kroongetuige, is geliquideerd (“Nieuw dieptepunt,” 30 maart 2018). Een onschuldige man die vermoord is, omdat zijn broer belastende verklaringen gaat afleggen over de onderwereld. Meeus (2018) beschrijft in zijn artikel dat een nieuwe fase is aangebroken in de mocro-oorlog: een fase waarin alle grenzen verdwenen zijn. Voorheen werd de familie die niets met criminaliteit te maken had met rust gelaten, maar deze grenzen gelden niet meer. Daarnaast zijn er de laatste tijd ook een aantal ‘vergismoorden’ geweest binnen de mocro-oorlog, onder andere de moord op de 35-jarige dj Djordy Latumahina (Bouma, 2018). Djordy werd neergeschoten toen hij met zijn dochtertje en vrouw in de auto zat in de parkeergarage van zijn appartementen complex en hij overleed ter plekke. Later bleek dat de daders het vermoedelijk op een ander gemunt hadden die in hetzelfde appartementen complex woont en dezelfde soort auto in zijn bezit heeft (Van de Graaf, 2018).

Op dit moment wordt door justitie onderzocht welke rol Riduan T. en zijn metgezellen hebben gespeeld bij de voorbereiding en uitvoering van de vele liquidaties in de mocro-oorlog, onder andere op basis van de belastende verklaringen van Nabil B. Daarnaast is tegen Naoufal F. (Noffel) twintig jaar cel geëist voor het organiseren van een liquidatie en Richard R. (Rico) zit vast op verdenking van grootschalige cocaïnehandel. Wat het verband tussen deze drie mannen is, is nog steeds niet duidelijk (Meeus, 2018). Zal Martin Kok in het gelijk gesteld worden? En hoe kan deze oorlog beëindigd worden voordat er nog meer onschuldige slachtoffers vallen?

Bronnen

Afgehakt hoofd gevonden in Amsterdam. (9 maart 2016). NOS. Geraadpleegd op 21 april 2018 via https://nos.nl/artikel/2091586-afgehakt-hoofd-gevonden-in-amsterdam.html

Graaf, M. van. de. (2018). Dit weten we tot nu toe over de vergismoord op Djordy Latumahina. Geraadpleegd op 22 april 2018 via https://www.lindanieuws.nl/nieuws/achtergrond/achtergrond-vergismoord-djordy-latumahina/

Meeus, J. (29 maart 2018). Nu zijn de onschuldigen aan de beurt. NRC. Geraadpleegd op 22 april 2018 via https://www.nrc.nl/nieuws/2018/03/29/conflict-onderwereld-dreigt-uit-de-hand-te-lopen-a1597603

Meeus, J. (30 maart 2018). Keihard en nietsontziend: hoe de nieuwe Holleeders de onderwereld overnemen. NRC. Geraadpleegd op 21 april 2018 via https://www.nrc.nl/nieuws/2018/03/30/keihard-en-nietsontziend-a1597769

Nieuw dieptepunt Mocro-oorlog: ‘Voor het eerst familielid van kroongetuige vermoord’. (30 maart 2018) NOS. Geraadpleegd op 21 april 2018 via https://nos.nl/artikel/2224974-nieuw-dieptepunt-mocro-oorlog-voor-het-eerst-familielid-van-kroongetuige-vermoord.html

Weezel, T. G. van. (2 april 2018). Het begon met een verdwenen partij coke en mondde uit in een extreem gewelddadige drugsoorlog. De Volkskrant. Geraadpleegd op 21 april 2018 via https://www.volkskrant.nl/binnenland/het-begon-met-een-verdwenen-partij-coke-en-mondde-uit-in-een-extreem-gewelddadige-drugsoorlog~a4586535/

Wely, M. van. (2018). Harde klappen voor de ‘Mocro-maffia’. Geraadpleegd op 22 april 2018 via https://mickvanwely.nl/tag/nabil-k/

Wie is wie in de Amsterdamse mocro-oorlog? (9 maart 2016) NOS. Geraadpleegd op 21 april 2018 via https://nos.nl/op3/artikel/2091746-wie-is-wie-in-de-amsterdamse-mocro-oorlog.html