‘Psst, schatje!’

Als vrouw ken je het vast wel: mannen maken (denigrerende) opmerkingen naar je, roepen je na en achtervolgen je. Soms wordt er weleens gezegd, dat je dat als ‘compliment’ mag opvatten. Dat is klinkklare onzin, ik geniet er absoluut niet van om te horen: ‘Psst, schatje, kom je met mij mee naar huis?’ Waarna ik de opmerking negeer, doorloop en vervolgens wordt uitgemaakt voor kankerhoer. Nee, dat is niet leuk en kan een gevoel van onveiligheid geven. Gelukkig is seksuele intimidatie op straat steeds vaker het onderwerp van gesprek. Op internet gaan dan ook video’s viral van vrouwen die gefilmd worden met verborgen camera’s, die ernstig lastig worden gevallen op straat. Seksuele straatintimidatie moet ophouden, maar hoe pakken we dit aan?

Door Isabel de Graaf

Om straatintimidatie aan te pakken, moet eerst duidelijk zijn wat dit precies is. In Nederland is dit lastig in één woord te vatten, er is namelijk niet eens een concreet begrip voor. In het Engels daarentegen geeft het woord catcalling goed weer wat er precies bedoeld wordt met seksuele straatintimidatie. Het Engelse Oxford woordenboek omschrijft catcalling als volgt: “A loud whistle or comment of a sexual nature made by a man to a passing woman” (“Catcall”, z.d.). Toch kan een opmerking van seksuele aard breed gelezen worden. Versta je onder een opmerking van seksuele aard ook een ‘goedbedoeld’ compliment? Wat voor de een intimiderend over kan komen, is voor de ander slechts een opmerking.

Uit recent onderzoek van de Erasmus Universiteit in opdracht van de gemeente Rotterdam blijkt dat het merendeel van de vrouwen in Rotterdam overlast ervaart door de gemaakte opmerkingen (Fischer & Sprado, 2017). Maar liefst 94% van de vrouwen tussen de 18 en 45 jaar, hebben in het afgelopen jaar een vorm van seksuele toenadering ondervonden. Als je dan de ‘onschuldige’ complimenten weglaat, blijft er nog steeds 84% over die wordt lastiggevallen (NRC, 2017). Hieruit kan opgemaakt worden dat catcalling echt niet alleen het maken van zogenaamde complimenten is.

Een van de gevolgen van dit probleem is het feit dat vrouwen zich hieraan aanpassen. Ze ontlopen grote groepen mannen, kiezen een andere route door de stad, vermijden oogcontact of passen zelfs hun kleding aan. Dit beperkt de persoonlijke vrijheid van vrouwen (NRC, 2017). In de documentaire van Sofie Peeters wordt dit probleem verder aan de kaak gesteld. In ‘Femmes de la Rue’ (2012) zien we hoe Sofie door het centrum van Brussel loopt en regelmatig wordt aangesproken en wordt achtervolgd. Van ‘mag ik je nummer?’ tot ‘ga je mee naar mijn hotel?’ De mannen lijken het woord ‘nee’ niet te begrijpen. Sofie loopt er lekker zomers bij vanwege het heerlijke weer. De volgende keer trekt zij misschien liever geen luchtige jurk meer aan om overlast te voorkomen. Dat kan dus niet: het is een beperking van de persoonlijke vrijheid, brengt een gevoel van onveiligheid mee en dat alles nog wel in je eigen stad.

Dat seksuele straatintimidatie een probleem is, wordt gelukkig steeds meer erkend. Met petities en acties als Stop Straatintimidatie en Hollaback! komt dit probleem eindelijk onder de aandacht, zo ook bij politieke partijen. In Amsterdam is er inmiddels een sisverbod (Volkskrant, 2017) en de PvdA wil seksuele straatintimidatie strafbaar stellen als overtreding (Parool, 2017). Het is een stap in de juiste richting. Zelf denk ik dat dit beter aangepakt kan worden door naar de echte kern van het probleem te kijken. We moeten de mannen die vrouwen lastigvallen, duidelijk maken waarom dit zo problematisch is. Wellicht heeft het met opvoeding, cultuur, het zelfbeeld, of een mix van alledrie te maken. Het straffen van seksuele straatintimidatie is vooral van repressieve aard, een preventieve aanpak is een onmisbare aanvulling hierop. Dat meer onderzoek noodzakelijk is om te komen met de beste aanpak, is glashelder. Hopelijk zal dit in de nabije toekomst gebeuren.

Meer weten? Kijk dan Studio Erasmus met Tamar Fischer, die antwoord geeft op de vraag: kun je als vrouw in Rotterdam nog over straat?
https://www.youtube.com/watch?v=hTwxi2kPot8&index=3&list=PLy8Iye-CVycVjyfWc1Z0rNZEm_6A8l8FY.

Literatuur

Catcall. (z.d.). In Oxford Dictionairies. Geraadpleegd op 12 maart 2017, van https://en.oxforddictionaries.com/definition/catcall

Volkskrant (2016, 29 november). Amsterdam gaat straatintimidatie tegen met boete op sissen.Geraadpleegd op 12 maart, van http://www.volkskrant.nl/binnenland/amsterdam-gaat-straatintimidatie-tegen-met-boete-op-sissen~a4424728/

Parool. (2017, 15 februari). Geraadpleegd op 12 maart, van http://www.parool.nl/amsterdam/raad-stemt-over-strafbaar-stellen-straatintimidatie~a4462719/

NRC. (2017, 21 februari). Lastiggevallen op straat bijna gewoon. Geraadpleegd op 12 maart, van https://www.nrc.nl/nieuws/2017/02/21/lastiggevallen-op-straat-bijna-gewoon-6871264-a1547015

Fischer & Sprado (2017, 21 februari). Seksuele straatintimidatie fenomeen met veel gezichten, vraagt om aanpak op maat. Geraadpleegd op 12 maart, van http://www.socialevraagstukken.nl/seksuele-straatintimidatie-fenomeen-met-veel-gezichten-vraagt-om-aanpak-op-maat/